AMSTERDAM (Hollanda) AMSTERDAM (Hollanda)

Amsterdam, 800.000 merkez nüfusuyla Hollanda’nın başkenti ve en kalabalık şehridir. Nüfus yoğunluğu kent genelinde 1.6 milyon civarında olup yılda ortalama 3.5 milyon turist gelmektedir.

Amsterdam Akıllı Şehir, yerel yönetim, hükümet ve iş dünyası işbirliğiyle bugüne kadar 300’ün üzerinde akıllı şehir projesinin bünyesine dahil etmiş bir girişimdir.

Şehrin gerçek zamanlı karar verme sistemlerini geliştirmeyi hedefleyen bu sistemler, kablosuz cihazlar aracılığıyla birbirine bağlı bir platform üzerinde çalışmaktadır. Altyapı & Teknoloji, Enerji, Su & Atık, Ulaşım, Sürdürülebilir Şehir, Yönetim & Eğitim; Vatandaş & Yaşam temaları altında projelerini tanıtan şehir, yerel halkın projeye katılımını teşvik amaçlı her yıl projenin kapsamı dahilinde uygulama önerileri almaktadır.

Amsterdam akıllı şehri, bilgi iletişim teknolojilerini açık veri olarak kullanarak şehrin temelulaşım ihtiyaçlarına çözüm üretmiş ve katılımcılık anlayışıyla ulaşım altyapısını oluşturmuştur. Şehir yerel halkın şehircilik uygulamalarına katılımını teşvik amaçlı vatandaştan her yıl uygulama önerileri almaktadır.

ALDIĞI ÖDÜLLER

  • Avrupa İnovasyon Başkenti, 2016
  • Dünya Şehir Ödülü, 2016 (Lee Kuan Yew Ödülü)
  • Bilgi Şehirleri Ödülü, 2015
  • Avrupa Ulaşım Haftası Ödülü, 2015
  • Akıllı Şehir Dünya Kongresi Ödülü, 2012

AKILLI TRAFİK YÖNETİMİ PROJESİ

Amsterdam, trafiğin neredeyse tamamen otomatik olarak yönetildiği sanal trafik yönetimine sahiptir.

Amsterdam, Hollanda’nın en kalabalık bölgesidir. Ulaşım yönetiminde Amsterdam Belediyesi, Kuzey Hollanda Eyaleti ve Ulusal Hükümet yetkilidir. Her bir yönetim trafik akışını optimize etmeye çalışırken alınan önlemler bazen birbiriyle çelişebilmekteydi.

Bu geliştirilen “Sanal Trafik Yönetimi Sistemi”yle tüm taraflar arasındaki işbirliğinin sağlanması hedeflenmiştir. Tüm merkezler tek bir ekranda trafikteki olup biteni görürken, ortak ve otomatik olarak trafiği yönetebilmektedirler. Bu akıllı trafik yönetimi uygulamasından bu yana şehirdeki araç kayıplarındaki oran %10’a düşmüştür.

Amsterdam akıllı trafik yönetim sistemi, araç içi ve navigasyon cihazlarıyla bağlantı için gerçekleştirilebilmektedir. Böylece gelecekte tüm bölgelerin trafik akışını optimize etmeye yardımcı kendi modern dijital yol yöneticisine sahip olabilecektir.

DAHA ÇEVRECİ OTOBÜSLER DAHA MUTLU SÜRÜCÜLER

2003 yılında başlatılan “Yeşil Filo” uygulamasıyla sürücü performanslarının gerçek zamanlı takip edilebilmesi ve iyileştirilmesi amaçlanmıştır.

2013 Eylül ayından beri 1500 otobüs nesnelerin interneti ve makineler arası iletişim çözümleri ile sürücünün gerçek zamanlı performansı hakkında bilgi toplamaktadır.

Aynı rota üzerindeki iki farklı sürücü arasındaki %35’lik yakıt tüketimi farkı anlık olarak tespit edilip önlem alınabilmektedir. Projenin uygulama döneminde %5 yakıt tasarrufu hedefini aşarak ilave 3 milyon Euro tasarruf sağlanmıştır.

Sürücülerin daha dikkatli olması sayesinde kaza oranları azaltılmış, yolcuların seyahat güvenliği artırılmış ve ulaşım sistemi önemli ölçüde iyileştirilmiştir.