BARSELONA (İspanya) BARSELONA (İspanya)

İspanya’nın ikinci büyük kentidir. Şehir planlaması, sürdürülebilirlik ve turizm destinasyonlarıyla ön plana çıkmaktadır. 1,6 milyon kent nüfusuna sahiptir.

Çevre, bilgi ve iletişim teknolojileri, taşımacılık, su, enerji, madde (atık), doğa, yaşam alanı yapıları, kamusal alan, açık devlet, bilgi akışı ve hizmetleri alanlarında toplam 22 büyük program ve 100 civarında proje yürütülmektedir.

Barselona’da uygulanan akıllı trafik ve park sulama sistemlerinden elde edilen yıllık tasarruf miktarı 9.700 ton karbondioksit ve 600.000 litre su.

Projeler sonucunda geliştirilen turistik deneyim sayesinde 2015-2025 arasında beklenen ekonomik fayda 86,4 milyon Euro.

ALDIĞI ÖDÜLLER

  • 2023’e kadar Mobil Dünya Başkenti
  • Global Akıllı Şehir, Juniper Research, 2015
  • Avrupa İnovasyon Başkenti, 2014
  • İspanya’daki ilk Akıllı Şehir, IDC, 2012

OTOMATİK ATIK TOPLAMA SİSTEMİ

Proje  geleneksel atık toplama yöntemlerinde kullanılan çöp toplama kamyonları yerine yer altına döşenmiş borular aracılığıyla hidrolik vakumlama teknolojisini kullanır. Sokaklara yerleştirilen çöp toplama noktaları hidrolik basınç ile çöplerin hacimlerini azaltarak genel toplama sistemine ulaştırmaktadır. Vakum ağı ile genel bir toplama merkezine ulaşan çöpler organik, inorganik ve kağıt gruplarına ayrılmaktadır.

Çöp toplama kamyon sayısının azaltılmasıyla hem trafikte verimlilik sağlanmış, hem de gürültü kirliliği minimuma indirilmiştir. Sistem ilk kez 1992 yılında Olimpiyat Köyü’nde kurulmuş olup halen devam etmektedir.

TURİSTLER İÇİN ELEKTRİKLİ MOTOSİKLET

MOBEC Oteller girişimi altında Barselona Belediye Meclisi tarafından koordine edilen proje turistlere elektrikli motosikletle şehri gezme fırsatı sunmaktadır. Elektrikli araç teşviki açısından uluslararası bağlamda öne çıkan girişimler arasında yer almaktadır. Uygulama Şehirdeki gürültü ve çevre kirliliği problemini azaltacak ve farkındalık yaratacak fırsatlar sunmaktadır.