Başkanın Mesajı Başkanın Mesajı

Değerli dostlar,

Binlerce yıllık tarihiyle dünyanın en önemli kentlerinden biri olan İstanbul; son yıllardaki atılımıyla artık teknoloji, inovasyon ve değişimin de merkezi oldu. Bu yıl 8’incisi düzenlenecek olan ICSG Akıllı Şebekeler ve Şehirler Kongre ve Fuarı, bu değişimin en önemli göstergelerinden biri. Başta Avrupa olmak üzere dünyanın birçok yerinden uzman isimlerin katılacağı etkinliğimizde akıllı şebeke ve şehirlerin bugünü ve geleceği tartışılacak.

Kentleşmenin önlenemeyen yükselişi, beraberinde birçok sorunu da getiriyor. Plansız, alt yapısı eksik, kaynakların bilinçsizce tüketildiği, sosyal hayatın yok denecek kadar eksik olduğu kentlerin birçoğu “mega köy” konumunda. Bu gerçekliğin yaşandığı günümüzde ICSG, çok önemli bir misyon üstlenmiş durumda.

Başta enerji olmak üzere tüm kaynakların verimli bir şekilde kullanılması, teknoloji ve inovasyonun hayatımızın her alanına dokunarak kentlerin sakinlerine daha kaliteli ve çağdaş bir hayat sunması, kentin tüm kaynaklarının eşit bir şekilde kullanması bu yıl Kongre Başkanlığını üstlendiğim ICSG 2021’in temel konularını oluşturacak.

Bildiğiniz üzere akıllı kentlerin en önemli ayaklarından birini akıllı şebekeler oluşturuyor. Başta İstanbul olmak üzere Türkiye’de yaklaşık 35 milyon su, 35 milyon elektrik ve 10 milyon doğal gaz abonesi bulunuyor. Bu abonelerin akıllı sayaçlar kullanması için 10 yıl içinde yapılması gereken yatırım tutarı yaklaşık 25 milyar doların üzerinde. Sadece elektrik tüketiminde sağlanacak yüzde 1’lik bir kazanım bile 2,8 milyar kWh enerjiye karşılık geliyor. Bu da tüketici faturalarında yıllık yaklaşık 1 milyar liranın üzerinde bir tasarruf demek. Tüm şebekelerin akıllı hale gelmesinin sonucunda ise ortalama yüzde 5’lik bir verimlilik sağlanacak. Elde edilecek rakamlar, elektrikte 5, doğal gazda ise bir milyar doların üzerinde bir rakama tekabül ediyor.

Sadece enerjinin değil, zamanın da verimli kullanılmasının tüm ayrıntılarıyla tartışılacağı ICSG 2021, sadece enerji sektörünü değil, bu ülkede yaşayan her bireyi yakından ilgilendiriyor. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı başta olmak üzere çok sayıda kamu kuruluşu, özel sektör, sivil toplum kuruluşlarının çok değerli destekleriyle hayata geçirilecek olan ICSG 2021, yurt içi ve yurt dışından alanlarında önemli çok önemli isimleri ağırlayacak.

Şimdiden bu önemli organizasyonun başarısında emeği olanlara, yapacakları konuşma ve sunumlarla katkı sağlayacak değerli isimlere, sponsorlarımıza teşekkür ediyor; akıllı kentlerin tüm dalları ile tartışılacağı bu önemli etkinliğe tüm halkımızı davet ediyor, saygılarımı sunuyorum.

Murat KALSIN
Enerji Verimliliği Derneği Genel Başkanı
ICSG 2021 Kongre Başkanı