Başkanın Mesajı Başkanın Mesajı

Sayın Davetliler,

2020 yılı depremler, çığ felaketleri, yangınlar ve özellikle COVID-19 pandemisi ile hafızalardan çıkmayacak bir yıl olarak tarihteki yerini aldı. Tarihte daha büyük felaketlerin birçoğunun aynı yıl içerisinde gerçekleştiği felaket dönemleri mutlaka yaşandı. 2020’nin diğer yıllardan farkı ve unutulmayacak bir yıl olmasının nedeni COVID-19 pandemisinin yaşam tarzımızı değiştirecek, hayatımıza yeni normaller kazandıracak bir olgu olarak karşımıza çıkmasıydı.

Okullar devre dışı kalırken toplumlar olarak eğitimin her kademesinde uzaktan eğitimle tanıştık, başımız ağrısa gittiğimiz hastanelerden çok ciddi sağlık sorunlarımız olsa bile çekinir olduk, ulaşımda özel araç kullanımını azaltıp toplu taşımayı özendirmeye çabalarken toplu taşımayı belli bir kesim için yasaklayıp, bir çoğumuz uzak durmaya çalıştık ve bireysel araçlara yönlendik. E-Ticaret siteleri öylesine gelişti ki temel ihtiyaçlarımızı temin ettiğimiz mahalle bakkallarının dahi yerini aldılar. Sokağa çıkma kısıtlamaları, yaşam ve tatil seçeneklerinin değişmesini saymıyoruz bile.

Bütün bu gelişmeler mobilite ve dijitalleşmeyi hızlandıran bir durum olarak iş yapma şekillerinde, yaşam tarzımızda, eğitimde, ulaşımda ve birçok alanda yeni normaller edinmemize sebep oldu, olmaya devam ediyor.

Aslında hayatımızda olan trendler pandemi ile yeni bir ivme kazandı. Bu tetikleme yeni normalleri, yeni bir dünya düzeni ile hayatımıza kalıcı olarak yerleştirme sürecine çok büyük bir hız katmış oldu.

Böyle bir süreç içinde 2020 yılı birçok önemli ulusal ve uluslararası organizasyonların iptal edildiği veya ötelendiği, kısaca dünyanın evine kapandığı bir yıl oldu. Biz de sektör paydaşlarımızın büyük bir teveccüh gösterdiği İstanbul Akıllı Şebekeler ve Şehirler Kongre ve Fuarını 2021 yılına ertelemek durumunda kaldık.

Bu yaşanmışlık Ülkemizin 2023 hedeflerinde mobiliteyi, dijitalleşmeyi, yani akıllı şebekeleri yeniden irdelemek için bir fırsat çıkardı. Akıllı uygulamaların ve sistemlerin kullanımı, ulaştırma ve enerji gibi alanlar başta olmak üzere birçok alanlarda yaygınlaştırılması, şehirlerin bilgi ve iletişim teknolojileri alanındaki altyapı kapasite ve beceri düzeylerinin arttırılarak akıllı kentlere dönüşümün sağlanması 2023 hedefleri için büyük bir önem arz etmektedir.

Bu dönüşüm ülkemiz sanayisinin yüksek teknoloji üretiminde, uluslararası rekabet gücünün artırılmasında temel bir bileşen haline gelen akıllı üretim sistemlerine geçişini de destekleyecektir.

Bu stratejik sürece katkı sağlamak amacıyla uluslararası düzeyde olmak üzere 4-5 Haziran 2021 tarihlerinde düzenleyeceğimiz 8. İstanbul Akıllı Şebekeler ve Şehirler Kongre ve Fuarının amacı, yeni dünya düzeninin şekillendiği bir başlangıcın arifesinde ilgili tüm tarafları, çok geniş katılım ile uluslararası platformda yılda bir kez bir araya getirerek, ortak aklın ve ortak dilin oluşmasına hizmet etmektir.

Çok sayıda kamu kuruluşu, özel sektör, sivil toplum kuruluşlarının çok değerli destekleriyle hayata geçirilecek olan ICSG 2021, yurt içi ve yurt dışından alanlarında çok önemli isimleri ağırlayacak.

Bu önemli organizasyonun başarılı bir şekilde icra edilmesi için emeği olanlara, yapacakları konuşma ve sunumlarla katkı sağlayacak değerli isimlere, sponsorlarımıza teşekkür ediyor, “Ben de Vardım” diyebileceğiniz bu nadide organizasyona tüm halkımızı davet ediyor, saygılarımı sunuyorum.

Esma DİLEK
Türkiye Akıllı Ulaşım Sistemleri Derneği Başkanı
ICSG 2021 Kongre Başkanı