DUBAİ (Birleşik Arap Emirlikleri) DUBAİ (Birleşik Arap Emirlikleri)

Arap Yarımadası’nda Birleşik Arap Emirliklerini oluşturan yedi emirlikten birisidir. 2,9 milyon kent nüfusuna sahiptir.

Akıllı Şehir Dubai girişimi kapsamında birçok devlet dairesi ve özel sektör ortakları tarafından 3 yıldan kısa bir sürede 100’den fazla akıllı girişim ve 1000’den fazla akıllı hizmet başlatılmıştır.

Şehir, akıllı vizyonun temeline teknoloji ile birlikte toplumun mutluluğunu koymakta; aynı zamanda ulaşım sektöründe dünya çapında öncü projelere hem finansörlük hem de ev sahipliği yapmaktadır.

ALDIĞI ÖDÜLLER

  • Dijital Hizmet Yönetimi Dönüşüm Ödülü, 2016 (BMC Digital IT Exchange)
  • Müşteri Inovasyon Ödülü, 2016 (BMC Digital IT Exchange)

HYPERLOOP / HİPERDÖNGÜ

Saatte 800 km. hıza ulaşabilen yüksek hızlı trenlerin, onlara özel tasarlanmış tüp rotalar içerisinde seyahat etmesi üzerine kurgulanan hiperdöngü an itibariyle Dubai’de hayata geçirilmektedir.

Dubai’den yatırım teşviki kapsamında 50 milyon USD’lik bir kaynak aktarılarak prototip çalışmaları başlatılan dünyanın ilk hiperdöngü trenleri Abu Dhabi – Dubai arasında inşa edilmekte olup 160 km’lik bu mesafenin 12 dakikada kat edilebileceği şekilde organize edilmektedir.

Hiperdöngü sisteminin kargo taşımacılığında da kullanılması hedeflenirken, proje kapsamında yer alan ve uçakla ortalama 65 dakika süren Dubai – Riyad arasını 48 dakikaya, seyahat süresi ortalama 1 saat süren Dubai – Doha arasını ise 23 dakikaya indirerek ulaşım alanında dünya çapında bir adım atılmış olacaktır.