Projemi Seç İstanbul Projemi Seç İstanbul

7 TEPE’YE 7 ÖZEL PROJE

Projemi Seç İstanbul”, ABD’nin Victoria eyaletinde uygulanmakta olan benzeri gibi, STK, özel sektör, akademi dünyası, start-up projeleri ve özellikle üniversite gençlerinin dahil edildiği, belirli bir bütçeye sahip; İstanbul’u daha yaşanabilir bir kent haline getirmeye yardımcı olacak proje fikirleri bulmaya teşvik eden uluslararası bir programdır.

Program “7 Tepe’ye 7 Özel Proje” sloganıyla, daha önceden belirlenmiş 7 konu başlığı altında yarışacak projeleri bünyesinde toplar. Toplanan projeler uygun görüldüğü takdirde İstanbul’lu hemşehrilerimizle paylaşılıp web üzerinden açılacak ikinci bir elemeyle belirli bir sayıya indirilir.

İstanbul’lu hemşehrilerimiz tarafından belirlenen ilk üç proje ödüle layık olacağı gibi, birinciliği göğüsleyen projenin Büyükşehir Belediyemiz ya da özel sektör tarafından finanse edilerek hayata geçirilmesi gündeme gelebilecektir.

SÜRDÜRÜLEBİLİR

“Projemi Seç İstanbul”, Uluslararası İstanbul Akıllı Şehirler ve Şebekeler Kongre ve Fuarı ICSG 2021’nin sürdürülebilirliğine katkıda bulunacak önemli bir enstrümandır.

SÜREKLİ PR

“Projemi Seç İstanbul”, ICSG 2021 bünyesindeki Project 3S’le birlikte hem sektörü hem de Istanbul’u uluslararası gündemde 365 gün tutacak büyük bir PR çalışmasının parçasıdır.

KOLLEKTİF PROJE

Istanbul’un daha yaşanabilir hale getirilmesi çerçevesindeki  uluslararası projeleri yine İstanbullularla birlikte seçerek hayata geçirmek; yenilikçi, analitik ve kollektif yerel yönetim algısını kuvvetlendirerek kollektif yönetim anlayışını geliştirecek, akıllı kente akıllı projeleri birlikte seçebilme fırsatı doğuracaktır.

KENTE ÖZEL / TAILOR MADE ÇÖZÜMLER

İstanbul, gerek tarihi dokusu, gerek nev-i şahsına münhasır yapısıyla özel çalışmalar ve özel çözüm yolları gerektiren bir şehirdir. Proje, bu metodları küresel anlamda toplayabilir.

BİRLİKTE ÇALIŞABİLİRLİK

“Akıllı Şehirler”e evrilen kentler, kendilerine yönelik projelerin birbirleriyle entegre ve uyumlu çözümler olması zorunluluğunu doğurmaktadır.

ÇEVRESEL UYUMLULUK

İstanbul için geliştirilecek her bir projenin kentin kültürel ve tarihi hassasiyetlerini gözetecek şekilde düzenlenmesi gerekmektedir.

KÜRESELLİK

Dünya Başkenti İstanbul’un iki kıtayı birleştiren tarihi konumu, İstanbul için hazırlanan projelere de yansıtılmalıdır.

FARKINDALIK

İstanbul için hazırlanan projeler, dünyanın farklı ülkelerinde de uygulanmak üzere cazibe ve farkındalık yaratmalıdır.

YENİLİKÇİLİK

Sektörde bölgesel lider olma amacı taşıyan ICSG çerçevesindeki projeler dünyaya Istanbul’dan tanıtılacak yenilikleri barındırmalıdır.

DÖNÜŞÜM

İstanbul’un geri dönüşüm ekonomisiyle birlikte kentsel dönüşümüne katkıda bulunacak ulaşım projeleri hayata geçirilmelidir.

SOSYAL SORUMLULUK

Dünyanın nüfus yönünden en kalabalık şehirlerinden olan İstanbul’un ulaşım yönündeki projeleri sosyal sorumluluk projeleriyle paralellik göstermelidir.