SEUL (Güney Kore) SEUL (Güney Kore)

Güney Kore’nin başkenti ve 10 milyonluk kent nüfusuyla dünyanın en kalabalık 13. şehridir.

Olimpiyat oyunlarına, FIFA Dünya Kupası’na ve 2010 G-20 Zirvesine ev sahipliği yapan şehir son derece gelişmiş ekonomik yapısı ve turizm alt yapısıyla ünlüdür.

2011 yılında göreve gelen Belediye Başkanı Park Woonson akıllı şehirler konusunda önemli ilerlemeler kaydetmiştir.

Şehrin 2011 yılından bu yana hızlanan çalışmalarınınn temeli 1990’lı yıllarda atılmış olup, şehri dünyanın en akıllı şehirleri arasına taşımıştır.

ALDIĞI ÖDÜLLER

  • En Inovatif Ulaştırma Projesi Ödülü, 2013

BÜYÜK VERİ PROJELERİ

Belediyenin akıllı şehir stratejisinin üç temel katmanından biri olan büyük veri ile ilgili projelerin başında gece otobüs seferlerinin bittiği saatte vatandaşı mağdur etmemek için geliştirilen ekstra seferler bulunmaktadır.

2013’te bu proje başlatılmadan önce gece yarısından sonra yapılan şehir içi seyahatler hem pahalı hem de taksi eksikliğinden dolayı konforsuz olması nedeniyle artan şikayetler üzerine belediye ekstra otobüs seferleri için pilot çalışmalara başlamıştır.

Sefer güzergahlarına karar vermek için taksi ve otobüslere uygulanan GPS cihazları ile sağlanan detaylı veriler vasıtasıyla trafik ışıklarının, hız limitlerinin ve toplu taşıma saatlerinin belirlenmesi sağlanmış;  3 milyar telefon görüşmesini, güzergah öneri ve şikayetlerini içeren büyük veri analizi gerçekleştirilmiştir.

Seul halkının gece seyahat kalitesini iyileştiren bu açık veriye dayalı uygulama şehirde 2013 yılının en inovatif projesi seçilmiştir.