VİYANA (Avusturya) VİYANA (Avusturya)

Avusturya’nın başkenti ve 1,8 milyon nüfusla ülkenin en kalabalık ancak yüz ölçümü bakımından dokuz eyaletin en küçüğüdür.

Kent genelinde 1.300 kilometrelik bisiklet  yolu yapılmıştır.

Toplam toplu taşıma ağı günümüzde 850 kilometreyi aşmış durumdadır.

ALDIĞI ÖDÜLLER

  • Avrupa İnovasyon Başkenti, 2016
  • Dünya Şehir Ödülü, 2016 (Lee Kuan Yew Ödülü)
  • Bilgi Şehirleri Ödülü, 2015
  • Avrupa Ulaşım Haftası Ödülü, 2015

ELEKTRİKLİ TAKSİ PROJESİ

2016 Mart ayında Bakanlık ve özel sektör işbirliğiyle ihale kazanan bu proje kapsamında iki yıl içerisinde Viyana’da toplam 250 e-Taksi’nin hizmet vermesi plalanmaktadır. Bu sayı ildeki tüm taksilerin %5’ine tekabül etmektedir.

“E-Taksi Projesi” kapsamında bir elektrikli taksi alımı için Bakanlık tarafından araç  sahibine 8000 Euro teşvik verilmektedir. Günümüzde 50’ye ulaşan bu sayı için halen 200 adet e-taksi alıcısının teşviki hedeflenmektedir.

E-Taksi Projesi çevre dostu ve düşük maliyetli elektrikli araçlara geçmek için bir fırsat sunmaktadır. Projenin ilk aşamasında şehir genelinde 10 adet hızlı şarj istasyonu kurulmuş ve 2019’a kadar bu sayının daha da artırılması hedeflenmiştir.

HERKES İÇİN BİSİKLET PROJESİ

Yerel halkın yanı sıra turistler tarafından da tercih sebebi olan bu ulaşım çeşidi metro ve tramvay istasyonlarına yakın duraklarıyla toplu taşıma ağıyla mantıklı bir aktarma imkanı sunmaktadır.

Proje kapsamında şehirdeki bisiklet istasyonlarında bulunan 1.500 bisiklet yerel vatandaş veya turistler tarafından ödünç alınabilir ve yolculuk tamamlandıktan sonra herhangi bir istasyonda park edilebilir.

Bisikletlerle yapılan yolculuğun ilk saati ücretsizdir. Şehirdeki tüm gezilerin yaklaşık %95’i 1 saatten az sürdüğünden çoğunlukla ücretsiz olarak kullanılmaktadır.

2003 yılında başlatılan proje kapsamında 2016 kışında günde 6000’den fazla sürüş kaydedilirken bu sayı 2016 yazında 140.000’lere çıkmıştır. Şehirde bisikletle her yıl 3.6 milyon km’den fazla yol kat edilmektedir.